Örnek Nakliyat Sözleşmesi

nakliyat sözleşmesi

Türk Ticaret Kanunu Taşımacılık İşleri

Türk Ticaret Kanunu Taşıma İşleri üçüncü kısım 894 maddesi TAŞINMA EŞYASI TAŞIMASI tanımını yapar. Uygulanacak hükümler deki tarifine göre; Bir evden, bürodan veya benzeri bir yerden alınıp benzeri bir yere taşınan eşya “taşınma eşyası”dır. Konusu taşınma eşyası olan taşıma sözleşmesine, bu Kısımda öngörülen hükümlerde veya uygulanması gerekli milletlerarası sözleşmelerde aksine hüküm bulunmadıkça, bu Kitabın Birinci ve İkinci Kısım hükümleri uygulanır.
 Taşıma senedi taraflardan birinin istemi üzerine düzenlenir. Senet üç özgün nüsha olarak hazırlanır ve gönderen tarafından imzalanır. Gönderen, taşıyıcının da taşıma senedini imzalamasını isteyebilir. El yazısı ile imzalanmış taşıma senetlerinin suretlerindeki imza, damga veya mühür şeklinde ya da basılı olabilir. Bir nüsha gönderene aittir, diğeri eşyaya eşlik eder, üçüncüsü taşıyıcıda kalır.
 Taşıma senedi düzenlenmemiş olsa bile, tarafların karşılıklı ve birbirine uygun iradeleri ile taşıma sözleşmesi kurulur. Eşyanın taşıyıcıya teslimi, taşıma sözleşmesinin varlığına karinedir.
 Her ne kadar sözlü mutabakat yeterli olsa da “söz uçar, yazı kalır” cümlesinden hareketle yazılı sözleşme yapmanızı öneririz. Örnek olarak verdiğimiz taşımacılık sözleşmesi yeterli olsa da kanun belirlediği koşulları ve detaylı bilgiye İLGİLİ MEVZUAT linki ile ulaşabilirsiniz.

K-3 yetki belgesi

Evden eve nakliyat müşterilerinin beklentilerine cevap verebilmesi için evden eve taşıma şirketlerinin donanımları ne olmalıdır. Bu hizmeti satın alan sizlerin mağdur olmaması için olmazsa olmazlar nerelerdir? Öncelikle size hizmet sunduğunu beyan eden firmalar devletin belirlediği kurallar dahilinde adresi belli bir işletme olmalıdır. Ev eşyası taşımacılık yapabilmek için K-3 yetki belgesine sahip olunması gerekir. Korsan olarak çalışan firmalar maalesef her gün artmaya devam etmektedir. Ev eşyası taşımaya uygun kapalı kasa araçlarla hizmet vermelidir.

Paravan firmalar

Evden eve nakliyat firmaları arasında bir çok paravan firma bulunmaktadır. İnsanların eşyalarını taşıyacağız diye, zarar veren bir çok firma bulunmaktadır. Bu yüzden evden eve nakliyat konusunda çok dikkatli olmalısınız ve firmanızı çok detaylı bir şekilde seçmelisiniz. Üzülmemek için ve eşyalarınızın düzgün bir şekilde taşınması için detaylı bir araştırma yapın. Bu araştırmada evden eve taşıma firmasının geçmişini iyi bir şekilde kontrol edin. Sonuçta uzun yıllar emek vererek yaptığınız eşyaların yok olmasını kimse istemez.